העמותה עם הכי הרבה ברק בעיניים

עמותת ברק משפחה וחברים לרווחה והנצחה, הוקמה בשנת 1998 ע”י הגברת אתי בן שהם ז”ל, אלמנתו של אל”מ יצחק בן שהם, אשר נפל במלחמת יום הכיפורים. אז נולדה העמותה עבור ולמען מפקדי, לוחמי, בוגרי וחללי החטיבה.

מאז ועד היום פועלת העמותה על בסיס ערבות הדדית, רעות, משפחתיות ומרכזת את פעולותיה לחיזוק וסיוע לחיילי חטיבה 188, בשירות ואף לאחריו.

העמותה גאה לפעול למען הנצחה והנחלת מורשת חטיבה 188 כחטיבת השריון המובילה במדינת ישראל.

מיום הקמתה של החטיבה ב-1969 ואפילו כבר לפני כן…עם מורשת חטיבת האם, חטיבת כרמלי (45), אנחנו חברי עמותת ברק, לא שוכחים מאיפה החטיבה באה ולאן היא עתידה להגיע. אחת המטרות הקרובות לליבנו היתה הקמת אתר החטיבה בעליקה ברמת הגולן ובאתר הנצחה דיגיטלי, המוקיר את מורשת חטיבה 188 במלחמות ישראל מימי בריל בר כוכבא, מייסד חטיבת ברק, המח”ט הראשון של 188, שנושאי המורשת היו תמיד קרובים לליבו. החל מיום הקמת החטיבה, ועד ציון 50 שנה למלחמת יום כיפור ב6/10 , מלחמת יום כיפור, לבנון הראשונה, תקופת המוצבים, לבנון השנייה, צוק איתן, מבצעים שונים בעזה וכלה במלחמת חרבות ברזל.

שמנו לעצמנו מטרה להפוך את המבנה הקיים, שלא היה בו שימוש במפקדת החטיבה “עליקה”, למרכז חי ונושם, מרכז מבקרים, אתר הנצחה לנופלים, הן לבוגרי החטיבה ולמשפחות השכולות והן למטיילים ברמת הגולן, מעין נקודת עצירה מסקרנת במרכז הרמה- אני גאה להגיד שהצלחנו לעמוד במטרות שלנו!

צוות התכנון של העמותה פעל על מנת להפוך את האתר למקום אטרקטיבי, נקודת ציון לטיולי טבע, הדגשת “שביל דגן” על שם מאיר דגן שהיה מח”ט 188 וראש המוסד ומרכז חוויתי ערכי . הזדמנות להגיד תודה לחברנו שמוליק יכין ת”ת במי”ל, שעשה רבות בחטיבה יחד עם חברים נוספים מבוגרי החטיבה לטובת הצלחת הפרויקט ביחד עם קק”ל ומשרד הביטחון.

ואז פרצה המלחמה

מרגע פרוץ המלחמה לקחנו על עצמנו במידי להפוך בין רגע לכלי המסייע בכל הלוגיסטיקה האזרחית וגישור על פערים שנוצרו בצבא בעקבות מלחמת חרבות ברזל, בתיאום מלא עם מפקדי החטיבה ובראשם המח”ט והסמח”ט. קרוב ל-25 טון של ציוד פרט והגיינה נאספו, נתרמו ונשלחו ליחידות בחזית בעזה ובצפון. לצורך המשימה הלאומית הקמנו חמ”ל בחדרה, לצורך איסוף הציוד ושינוע ישירות לגדודים ולאיזורי הלחימה שכלל ציוד לוגיסטי, ציוד חימוש, מדים, מעילים, גנרטורים ועוד.

בצער רב העמותה חיבקה מתחילת המלחמה את 12 משפחות השכול שהצטרפו אלינו , עם מיטב בנינו, יהי זכרם ברוך. דאגנו ללוות את משפחות השכול ואת פצועי החטיבה ולסייע למשפחות בכל דרך אפשרית.

כולי תקווה כי בקרוב נוכל להתאחד ,כל המשפחות יחד, באתר המורשת עליקה שברמת הגולן  ולזכור תמיד את מי שהוביל אותנו לרגעים אלו ובזכותם אנחנו פה.

שלכם

רועי שפושניק – יו”ר עמותת ברק