דבר מפקד החטיבה – מרכז מורשת והנצחה – ׳אתר ברק׳

חטיבה 188 ׳ברק׳ הינה חטיבה סדירה ואחת מחטיבות החוד של צה״ל המרכיבות את כוח המחץ הישראלי ביבשה.  החטיבה כוללת את גדודי הטנקים הסדירים 74,71,53, גדוד ההנדסה 605 , יחס״ם, פלס״ר, וכוחות נוספים.

החטיבה הוקמה במהלך שנות ה-60 על בסיס חטיבת כרמלי שהגנה במפרץ חיפה וחטיבה 45 שלחמה בעמק דותן במלחמת ׳ששת הימים׳.

בערב מלחמת יום הכיפורים – אוקטובר 73 הייתה חטיבה 188 פרוסה בחזית רמת הגולן והיא הכוח העיקרי שניצב למול הנחשול הסורי שיצא בהתקפה על מנת להכריע את צה״ל ולכבוש את רמת הגולן.

אנשי החטיבה לחמו בגבורה עילאית תוך הקרבה עצומה ואפשרו לצה״ל להתארגן לקראת המשך הקרבות. החטיבה איבדה יותר מ50% מסדר הכוחות שלה במלחמה זו ואת כלל הפיקוד הבכיר שלה – המח״ט, הסמח״ט וקצין אג״ם החטיבה.

אנשי החטיבה לא ויתרו, הרימו את ראשם וכעוף החול הצליחו לאחד כוחות ולשקם את החטיבה שהמשיכה להלחם גם בקרבות ההכרעה בעומק סוריה וכיבוש החרמון.

מאז ועד היום, חטיבה 188 עוצבת ברק, התייצבה בכל עימות בחזית התמרון הצה״לי – בלבנון, בעזה ובאיו״ש.

בשבעה באוקטובר 2023, 50 שנה לאחר קרבות הגבורה של החטיבה ברמת הגולן שוב התייצבה החטיבה בחזית.

ללא פקודה ומתוך תחושת שליחות ואחריות יצאו כוחות החטיבה על בסיס טנקים של גדוד 53 שחנו בבסיס העורפית בצאלים לישובי העוטף והצטרפו לכוחות צבאיים ואזרחיים נוספים שלחמו שם.

צוותי הטנקים של החטיבה שהורכבו מלוחמי סדיר ומילואים, מקצינים לומדים ומפקדים מכלל החטיבה, שעטו דרומה, חימשו את הטנקים ויצאו להציל אזרחים בישובי העוטף ולחסל מחבלים שפשטו לשטח הארץ.

לאחר ייצוב ההגנה והרכבת צוות קרב חטיבתי הייתה החטיבה חלק משמעותי בתמרון צה״ל ואוגדה 36 בעזה במקביל להמשך ביצוע מאמץ הגנה בגבול לבנון.

בתוך כך תקפה החטיבה בשכונת שיח׳ עגלין ורימאל, כבשה את המעגנה, תקפה בשכונת זייתון והשמידה את גדוד שג׳עייה החזק. החטיבה המשיכה לתמרן במחנות המרכז תוך השמדת מחבלים רבים ותשתיות טרור.

במהלך המלחמה גילתה החטיבה מקצועיות, רעות ודבקות במשימה בלתי מתפשרת והייתה מהחטיבות הבולטות ביותר בתמרון.

המלחמה הביאה איתה גם מחיר כבד, איבדנו לוחמים בקרבות הקשים ורבים מאנשינו נפצעו.

הקמה של מרכז מורשת והנצחה במיוחד בשנה זו מביא ערך רב בלימוד המורשת והנצחת החללים.

״מרכז מבקרים להנצחה ומורשת״ הינו מרכז של גבורה, זכרון ומורשת שישלב בתוכו עבר והווה ויהווה אבן שואבת חינוכית למשפחות, תיירים ותלמידים.  

מימוש ההקמה מובל על ידי ׳עמותת ברק׳ ושותפים יקרים נוספים.

חטיבה 188 תמשיך להיות בחזית ׳בכל זמן ובכל מקום למען בטחון עמנו׳

חטיבה של אנשים עם ״ברק בעיניים״

אל”ם , אור וולוז’נסקי

מח״ט    ׳ברק׳        188