אודות עמותת ברק – העמותה עם הכי הרבה ברק בעיניים

עמותת ברק משפחה וחברים לרווחה והנצחה, הוקמה בשנת 1998 ע”י הגברת אתי בן שהם ז”ל, אלמנתו של אל”מ יצחק בן שהם, אשר נפל במלחמת יום הכיפורים. 

העמותה נולדה עבור ולמען מפקדי, לוחמי, בוגרי וחללי החטיבה.

העמותה פועלת על בסיס ערבות הדדית, רעות, משפחתיות ומרכזת את פעולותיה לחיזוק וסיוע לחיילי החטיבה, בשירות ואף לאחריו. 

העמותה פעולת להנצחת החללים ולמען הנחלת מורשת חטיבה 188 כחטיבת השריון המובילה במדינת ישראל.

העמותה מופעלת על ידי וועד מנהל מבוקרת על ידי וועדת ביקורת ומבצעת אחת לשנה אסיפה כללית. יועץ משפטי ומשרד רואי חשבון מלווים אותה וביחד עם הנהלת העמותה דואגים למנהל תקין הכולל טופס 46א.

העמותה תומכת בחטיבה 188 בימי שגרה ובחירום והיא חלק בלתי נפרד מתוכנית העבודה השנתית של החטיבה.

בפני העמותה עומדות כיום 3 מטרות עיקריות: 

1.הנצחת מורשת החטיבה – מיום הקמתה של החטיבה ב-1969 ואפילו כבר לפני כן…עם מורשת חטיבת האם, חטיבת כרמלי (45). אנחנו לא שוכחים מאיפה החטיבה באה וגם בלוגו החטיבה אם תסתכלו מקרוב, תוכלו לראות ציור של מפרץ חיפה עליו הגנה חטיבת כרמלי. אתר החטיבה מכיר מוקיר את המורשת מימי בריל בר כוכבא, מייסד חטיבת ברק, המח”ט הראשון של 188. 

נושאי המורשת תמיד היו קרובים לליבו מיום הקמתה ועד ציון 50 שנה למלחמת יום כיפור ב6/10 – מלחמת יום כיפור, לבנון הראשונה, תקופת המוצבים, לבנון השנייה, צוק איתן, מבצעים שונים בעזה ועד חרבות ברזל. 

  1. פרויקט הנצחה באתר החטיבה “עליקה” שברמת הגולן, הפרויקט נעצר לקראת סיום בעקבות המלחמה וכעת העמותה יוצאת בקמפיין לגיוס כספים כדי לסיימו, למען המשפחות השכולות.  
  2. רווחת החיילים והחטיבה שבעיקר באה לידי ביטוי בעשייה שוטפת עבור חיילי ומפקדי החטיבה בשגרה במגוון תהליכים כמו מלגות וסיוע בלימודים וסיוע כספי , וכמובן בימי המלחמה, בדגש על טיפול בפצועי החטיבה בשיתוף מלא עם מדור נפגעים של חטיבה 188 ובריאות הנפש של הלוחמים והמפקדים.

בנושא המורשת אנחנו פועלים בכל הכוח

שמנו לעצמנו מטרה להפוך את המבנה הקיים שלא היה בו שימוש במפקדת החטיבה “עליקה”, למרכז חי ונושם, מרכז מבקרים, אתר הנצחה לנופלים, הן לבוגרי החטיבה ולמשפחות השכולות והן למטיילים ברמת הגולן, מעין נקודת עצירה מסקרנת במרכז הרמה. 

מה שהנחה את צוות התכנון היה להפוך את האתר למקום אטרקטיבי , נקודת ציון לטיולי טבע, הדגשת “שביל דגן” על שם מאיר דגן שהיה מח”ט 188 וראש המוסד ומרכז חוויתי ערכי בשילוב עם חורשת הנופלים.לעזרה בפרויקט נרתמו עשרות רבות של לוחמי ומפקדי העבר  שעשו רבות לקידום התהליך. 

24/10 היינו אמורים להשיק את האתר החדש ואז פרצה המלחמה. כיום חזרנו לגייס כספים בכל הכוח על מנת לסיים את האתר המורשת וההנצחה ולהשיקו בעצרת הזיכרון השנתית של החטיבה. https://giveback.co.il/project/71751

ואז פרצה במדינת ישראל מלחמת חרבות ברזל…

מרגע פרוץ המלחמה עמותת ברק שינתה את מטרותיה, החליפה “דיסקט”, והפכה במידי לכלי המסייע בכל הלוגיסטיקה האזרחית וגישור על פערים שנוצרו בצבא בעקבות המלחמה, בתיאום מלא עם מפקדי החטיבה ובראשם המח”ט והסמח”ט. קרוב ל-25 טון של ציוד פרט והגיינה נאספו, נתרמו ונשלחו ליחידות בעזה ובצפון. לצורך המשימה הלאומית הקמנו חמ”ל בחדרה לצורך איסוף הציוד ושינוע לגדודים. בין הציודים שהעמותה דאגה להשיג: ציוד לוגיסטי, ציוד חימוש, מדים, מעילים, גנרטורים ועוד.

עם פרוץ הלחימה לקחת על עצמה העמותה ללוות ולבקר אישית אצל פצועי החטיבה בעקבות המלחמה ולסייע למשפחות הפצועים בכל דרך אפשרית 

בצער רב העמותה כותבת שורות אלו ומעדכנת כי מתחילת המלחמה הצטרפו לנופלי החטיבה 12 חיילים וקצינים, יהי זכרם ברוך. עמותת ברק דואגת ללוות את משפחות השכול החל מהנחת זרים בכל הלוויה, מטעם החטיבה, עזרה בשבעה ועד פרויקט הנצחת החללים.