מרכז מורשת ההנצחה והגבורה של חטיבה 188

מפקדת חטיבת ‘ברק’ שוכנת לה כבר למעלה מ50- שנה, בלב רמת הגולן, בין נחל הג’ילבון וכביש 91 על שרידיו של בסיס סורי ישן. מבנה אחד, אולי המרכזי מכולם, נשאר נטוש וחיפש שיחזירו לו את הברק, זהו חדר המורשת וההנצחה של חטיבה 188 בעליקה.

שנת היובל למלחמת יום הכיפורים היוותה הזדמנות גדולה, כדי לקדם הקמת חדר המורשת וההנצחה החדש בהתאם למילותיו של יגאל אלון “עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל”.

אתר המורשת יספר את סיפורה של החטיבה מיום הקמתה, יסקור את חלקה בכל מלחמות ישראל, ובמבצעים בהם השתתפה, יגולל את הישגיה וסיפורי גבורתה וינציח את נופלי החטיבה- את יקיר 188 שמסרו את חייהם בעת שירותם הצבאי ובהגנה על המדינה.

כאן באתר ההנצחה והמורשת יוכלו המשפחות השכולות להתייחד עם זיכרון יקיריהם לצד בני נוער ומטיילים רבים הפוקדים את רמת הגולן, אשר מבקשים ללמוד אחר הסיפורים של אותם הגיבורים שבמותם ציוו לנו את חיינו כאן.

מטרות אתר ההנצחה והמורשת בעליקה:

1. שימור זיכרון נופלי החטיבה בכל המערכות לדורי דורות תוך הנצחת והנחלת מורשתם.
2. הנצחת והנגשת מורשת הלחימה והגבורה של החטיבה לדורותיה.
3. חיבור מורשת הגבורה לטבע ולהתיישבות ברמת הגולן.

אתר ההנצחה והמורשת יכלול אתר ההנצחה החטיבתי ב’עליקה’ ברמת הגולן,  מבנה המורשת,  שביל דגן, גן מבקרים ועוד.

סיפור חטיבת ברק, ערכי המורשת והנצחת הזיכרון יונגשו באמצעות מערכת מולטי מדיה מתקדמת, שבה יוקרנו סרטוני מורשת החטיבה ומבצעיה השונים לצד עדויות ממח”טי החטיבה. המבנה יופעל ברמה יום יומית וישמש גם כמרכז הדרכה ומפגש עם משפחות שכולות.

אתר ההנצחה, חורשת הנופלים וגן האתר

במהלך השנה האחרונה עסקה עמותת ברק בשיקום אתר ההנצחה החטיבתי על מנת להשיקו כמרכז מבקרים. בנוסף מתוכננת השמשה של חורשת הנופלים ופרוייקט “שביל דגן” (עתיד לצאת לדרך בקרוב) שביל היוצא מהחניון לכיוון צפון עד לנחל הג’ילבון, הממשיך לאורך הנחל מערבה, עד מפגש הנחל עם הדרך היוצאת ממערב לכניסה לחטיבה, וחזרה לאזור הכניסה. אורך המסלול כ2.5 ק”מ והוא מיועד למשפחות. השביל המוקם לזכרו של מאיר דגן, ראש המוסד ומח”ט 188 לשעבר, ינגיש את ערכי אהבת הארץ ואת חיבור החטיבה לטבע ברמת הגולן. השביל תוכנן באמצעות עמותת דגן ויתחבר לחורשת הנופלים שם יוכלו המבקרים והמטיילים באזור לעשות אתנחתא בטבע.